Granby " E. Grand Middle School Nordic skiers enjoy classic 3K race | SkyHiNews.com

Granby " E. Grand Middle School Nordic skiers enjoy classic 3K race

Stephanie Miller
Sky-Hi Daily News

Skiers from East Grand Middle School begin the 3K classic Nordic race Saturday at Devil's Thumb Ranch near Tabernash.

Twenty-five members of the East Grand Middle School Nordic Team skied a Classic race Saturday at Devil’s Thumb Ranch against schools from Vail, Summit, Nederland and Leadville.

With so many racers, the team has a little bit of everything, from top finishers, middle of the road to even “just learning,” said Jenny Beltman, one of the five coaches who coach the middle school team.

“And there’s the ones in the back who are there just to have fun,” she added.

Beltman pointed out that Kelly Anthony, who placed 25th out of 31 racers, just learned how to ski this year. She has gone from “back of the pack” to finishing the race mid-pack “with all of her peers who’ve been skiing for a couple years,” Beltman said.

The team’s consistent first placer’s didn’t have top finishes Saturday, but Beltman is obviously proud of her teammates.

“All the kids, all year long, have shown great sportsmanship. They all come out and practice every time,” she said.

Recommended Stories For You

The winner of Saturday’s race of the men’s division was Clint Sawyer, from Summit, with a time of 12:43.2. The winner of the women’s division was Robyn Kresge, also of Summit, with a time of 14:37.5.

Girls Classic Results:

Tabor Scholl placed 5th, with a time of 16:25.5.

Linnea Zink placed 7th with a time of 16:34.2.

Jenna Curran placed 11th with a time of 18:31.1.

Seraphina Smith placed 15th with a time of 18:13.1

Laurel Snow placed 16th with a time of 20:06.0.

Erin O’Connor placed 17th with a time of 20:08.0.

Kaylene Loo placed 19th with a time of 21:02.5.

Alex Gallegoes placed 22nd with a time of 21:52.3.

Sarah Cheek placed 24th with a time of 22:08.3.

Kelly Anthony placed 25th with a time of 22:37.2.

Lexie Sutcliffee placed 26th with a time of 22:49.3.

Sydney Markle placed 27th with a time of 22:53.0.

Elizabeth O’Connell placed 28th with a time of 26:40.3.

Elly Zietz placed 29th with a time of 26:40.5.

Chole Snow placed 30th with a time of 26:57.8.

Jessica Kemp placed 31st with a time of 30:02.6.

Boys Classic Results:

Sam Elliott placed 8th with a time of 14:20.6.

Karl Olson placed 10th with a time of 14:58.0.

Robert Fenton placed 12th with a time of 15:12.1.

Colby Zink placed 17th with a time of 16:33.2.

Parker Seemann placed 18th with a time of 17:00.2.

Johnathon Kopp placed 21st with a time of 17:14.7.

Marcus Curran placed 29th with a time of 20:44.7.

Alden Warren placed 30th with a time of 23:50.3.

Isaac Elliott placed 31st with a time of 24:35.6.

” To reach Stephanie Miller, call (970) 887-3334, ext. 19601 or e-mail smiller@grandcountynews.com.

Go back to article