Granby " Middle Park High School fall sports schedule | SkyHiNews.com

Granby " Middle Park High School fall sports schedule

Middle Park High School quarterback Mike Schmidt looks for running room during Friday night's game against Erie High School. Erie defeated Middle Park 41-7. (Photo by Byron Hetzler)

Panther sports fans can mark their calendars because the 2008 fall sports schedule has just been released by Middle Park High School in Granby.

Once again, Middle Park will be fielding six fall sports teams ” football, cross country, volleyball, girls softball, boys soccer and golf.

The fall schedule for the Panthers’ varsity competitions is:

Football

Friday, Aug. 29 ” Estes Park, 7 p.m.

Friday, Sept. 5 ” Clear Creek, 7 p.m. (home)

Recommended Stories For You

Friday, Sept. 12 ” Platte Canyon, 7 p.m. (home)

Friday, Sept. 19 ” Faith Christian, 7 p.m. (home)

Friday, Sept. 26 ” Erie, 7 p.m.

Friday, Oct. 3 ” Holy Family, 7 p.m.

Saturday, Oct. 11 ” Academy (North District 12 Stadium), 12 p.m.

Thursday, Oct. 16 ” Bishop Machebeuf, 6 p.m. (Homecoming game)

Saturday, Oct. 25 ” Jefferson (Trail Blazer Stadium), 2:30 p.m.

Friday, Oct. 31 ” Pinnacle, 7 p.m. (home)

Saturday, Nov. 8 ” state playoffs begin

Cross Country

Thursday, Aug. 28 ” Fossil Ridge High in Fort Collins, 4 p.m.

Saturday, Sept. 6 ” Cardondale, 9:30 a.m.

Tuesday, Sept. 9 ” Evergreen, 4 p.m.

Friday, Sept. 12 ” Westminster, 4 p.m.

Saturday, Sept. 20 ” Snow Mountain Invitational, 8 a.m. (home)

Friday, Sept. 26 ” Fort Collins, 4:30 p.m.

Saturday, Oct. 4 ” Aspen, 9 a.m.

Friday, Oct. 10 ” Evergreen, 3 p.m.

Friday, Oct. 17 ” Bailey, 3 p.m.

Saturday, Oct. 25 ” State Championships in Fort Collins, 9:30 a.m.

Volleyball

Thursday, Aug. 28 ” Summit, 6:30 p.m. (home)

Tuesday, Sept. 2 ” Eagle Valley, 6 p.m. (home)

Saturday, Sept. 6 ” Fort Morgan Tournament

Tuesday, Sept. 9 ” Lake County, 6 p.m.

Wednesday, Sept. 10 ” Jefferson High, 6 p.m. (home)

Wednesday, Sept. 17 ” Sheridan, 6 p.m. (home)

Friday, Sept. 19 ” Colorado Academy, 6 p.m.

Friday, Sept. 26 ” Clear Creek, 4 p.m. and 5:30 p.m.

Tuesday, Sept. 30 ” Lake County, 6 p.m. (home)

Wednesday, Oct. 1 ” Jefferson High, 6 p.m.

Friday, Oct. 3 ” Platte Canyon, 5:30 p.m.

Tuesday, Oct. 7 ” Clear Creek, 6 p.m. (home)

Saturday, Oct. 10 ” Crossover League Play (two games at home)

Tuesday, Oct. 21 ” State playoffs begin

Girls Softball

Tuesday, Aug. 19 ” Aspen doubleheader, 1 p.m. (home)

Thursday, Aug. 21 ” Holy Family, 4 p.m. (home)

Saturday, Aug. 23 ” Sheridan, 10 a.m.

Thursday, Aug. 28 ” Machebeuf, 4:30 p.m. (home)

Tuesday, Sept. 2 ” St. Mary’s Academy, 4:30 p.m.

Friday and Saturday, Sept. 5-6 ” Eagle Valley Tournament

Thursday, Sept. 11, Denver Lutheran, 4:30 p.m. (home)

Saturday, Sept. 13 ” Faith Christian, 10 a.m. (home)

Tuesday, Sept. 23 ” Machebeuf, 4:30 p.m.

Wednesday, Sept. 24 ” Steamboat Springs doubleheader, 4 p.m.

Saturday, Sept. 27 ” Platte Canyon, 10 a.m.

Thursday, Oct. 2 ” Peak to Peak, 4:30 p.m.

Saturday, Oct. 4, ” Arrupe Jesuit, 10 a.m.

Saturday, Oct. 11 ” State playoffs begin

Boys Soccer

Thursday, Aug. 28 ” Eagle Valley, 4 p.m.

Saturday, Sept. 6 ” Weld Central, 1 p.m. (home)

Saturday, Sept. 13 ” Classical Academy, 1 p.m.

Monday, Sept. 15 ” Holy Family, 4 p.m. (home)

Wednesday, Sept. 17 ” Lake County, 4 p.m.

Saturday, Sept. 20 ” Denver S.S.T., 11 a.m. (home)

Monday, Sept. 22 ” Lookout Academy, 4:30 p.m. (home)

Saturday, Sept. 27 ” Bennett, 11 a.m.

Tuesday, Sept. 30 ” Manual, 4 p.m. (home)

Thursday, Oct. 2 ” Peak to Peak, 4 p.m.

Saturday, Oct. 4 ” Pinnacle, TBD (home)

Monday, Oct. 6 ” Jefferson High, 5 p.m.

Tuesday, Oct. 7 ” Bishop Machebeuf, 4 p.m. (home)

Saturday, Oct. 11 ” Arrupe Jesuit, 3 p.m.

Friday, Oct. 17 ” Sheridan, 6 p.m.

Tuesday, Oct. 21 ” State playoffs begin

Golf

Monday, Aug. 18 ” Grand Elk

Wednesday, Aug. 27 ” Nederland

Tuesday, Sept. 2 ” Jefferson Academy (Indian Tree), 12:50 p.m.

Wednesday, Sept. 3 ” Indian Tree

Wednesday, Sept. 10 ” Littleton

Wednesday, Sept. 17 ” Lake Arbor

Tuesday, Sept. 23 ” Regional Championships at Murphy Creek in Aurora, 8 a.m.

Wednesday, Sept. 24 ” Regional Championships at Homestead

Monday and Tuesday, Oct. 6-7, State Finals

Go back to article