High School sports result April 7 | SkyHiNews.com

High School sports result April 7

Grand County, CO Colorado

Saturday, April 7

Track

Eagle Valley Invitational, Gypsum

Girls

Team: 7. Middle Park, 30 points; 10. West Grand, 17

100–9. Abigail Jimenez, MP, 14.19; 24. Bailey Amundson, WG, 14.74; 39. Olivia Butrymovich, MP, 15.57; 47. Celeste Setliff, WG, 16.28; 48. Iris Melendez, WG, 16.34; 54. Kati Gregory, WG, 17.71

Recommended Stories For You

200–12. Jimenez, MP, 29.97; 24. Sierra Linke, MP, 30.95; 29. Laura Billington, WG, 31.56; 38. Kaitlyn Adams, WG, 32.96; 39. Butrymovich, MP, 33.10; 46. Krysten Garcia, WG, 35.12; 48. Setliff, WG, 35.77

400–22. Linke, MP, 1:10.50; 24. Billington, WG, 1:11.60

100 hurdles–2. Erica Lucas, WG, 17.70; 9. Chyenne Sims, WG, 18.80; 10. Billington, WG, 18.81; 11. Talise Hansen, MP, 18.94; 16. Kristina Ekren, WG, 20.17

300 hurdles–6. Hansen, MP, 53.09; 8. Lucas, WG, 54.20; 12. Sims, WG, 55.46; 17. Ekren, WG, 57.57; 24. Sarah Vance, WG, 1:03.05

4×100 relay–8. Middle Park (M. Clancy, Linke, Jimenez, Butrymovich), 57.32; 9. West Grand A (Sims, Reynolds, Amundson, Lucas), 1:02.06; 10. West Grand B (Stone, Gregory, Roller, Adams), 1:02.30

4×200 relay–6. Middle Park (M. Clancy, Hansen, Linke, Jimenez), 1:56.38; 7. West Grand A (Sims, Billington, Amundson, Lucas), 1:57.80; 11. West Grand B (Garcia, Cunico, Vance, Coleman), 2:10.10

800 medley relay–6. Middle Park (Mulligan, M. Clancy, Hansen, Bidrowski), 2:01.82; 11. West Grand (Melendez, Coleman, Roller, Setliff), 2:21.33

High jump–2. Katy Mulligan, MP, 5-1; 9. Ekren, WG, 4-7; 11. Amundson, WG, 4-5; 20. Kylie Bidrowski, MP, 4-1

Pole vault–1. Mulligan, MP, 10-9 (school record); 8. Madeline Clancy, MP, 7-7; 10. Krysten Garcia, WG, 6-7; 14. Anna Cunico, WG, 6-7; 17. Carly Reynolds, WG, 6-1

Long jump–21. Payton Coleman, WG, 12-4 3/4; 28. Bibiana Stubbs, WG, 11-8

Triple jump–12. Bidrowski, MP, 27-3 1/2; 15. Stubbs, WG, 22-6; 17. Sky LePage, WG, 22-2

Shot put–9. Adams, WG, 29-4 3/4; 21. Kira Stone, WG, 24-5 1/2; 23. Reynolds, WG, 23-8; 24. Shannon Roller, WG, 23-6 1/2; 32. Cunico, WG, 22-2; 35. Gregory, WG, 21-9 1/2; 39. Vance, WG, 20-5; 40. Melendez, WG, 20-3

Discus–5. Adams, WG, 90-10; 8. Reynolds, WG, 83-10; 16. Stone, WG, 70-7; 26. Roller, WG, 62-10; 33 (tie). Melendez, WG, LePage, WG, 57-7; 39. Gregory, WG, 53-0; 45. Stubbs, WG, 38-3

Boys

Team: 9. West Grand, 17 points; 10. Middle Park, 10

100–10. Travis Potts, MP, 11.92; 16. Henry Southway, MP, 12.21; 25. Coleman Springer, WG, 12.71; 33. Fernando Dominguez, WG, 13.14; 36. Steven Kentfield, MP, 13.17; 42. Max Wall, WG, 13.70; 45 (tie). Landon Snieder, WG, Kiley O’Brien, WG, 13.79; 49. Austin Faeth, WG, 14.24

200–30. Skyler Anderson, MP, 27.47; 42. Faeth, WG, 29.96

400–30. Kris Gregory, WG, 1:02.34; 39. Snieder, WG, 1:04.51; 42. Faeth, WG, 1:09.27

800–18. Steve Simmons, MP, 2:23.15; 30. Nehemiah Seltzer, WG, 2:26.60

1600–11. Gregory, WG, 5:10.56

110 hurdles–3. Travis Gore, WG, 16.46

4×100 relay–4. West Grand A (T. Gore, Gasvoda, C. Gore, Ritschard), 46.75; 8. Middle Park (Southway, Anderson, Kentfield, Potts), 47.98; 12. West Grand B (Davidson, Uren, Springer, Dominguez), 49.29

4×200 relay–7. West Grand A (T. Gore, Gasvoda, C. Gore, Ritschard), 1:38.13; 14. West Grand B (Uren, Guess, Seltzer, Springer), 1:43.66

4×400 relay–13. West Grand A (Gregory, Davidson, Guess, Seltzer), 4:06.48; 15. West Grand B (Snieder, Uren, Dominguez, Faeth), 4:30.31

High jump–10. Reno Davidson, WG, 5-7; 14. Will Guess, WG, 5-3

Pole vault–3. Anderson, MP, 11-7; 6. T. Gore, WG, 11-7; 9. C. Gore, WG, 10-7; 10. Nick Ritschard, WG, 9-1; 13. Luke Roderick, WG, 8-7; 16. Jeremiah Elliott, WG, 8-0; 17. O’Brien, WG, 8-0

Long jump–10. Southway, MP, 18-3 /12; 34. Dillon Willson, WG, 14-11 1/2; 40. Zach Johnson, WG, 14-1 1/2; 41. Elliott, WG, 14-1

Triple jump–8. Southway, MP, 37-9 1/4; 10. Davidson, WG, 37-3; 12. Ritschard, WG, 36-2; 31. Johnson, WG, 29-7 1/4

Shot put–10. Hunter Gasvoda, WG, 37-1 1/2; 20. Dylan Rohr, WG, 33-2 1/2; 33. Jace Linke, MP, 30-0 1/4; 34. Kentfield, MP, 29-10 3/4; 37. Willson, WG, 29-3 1/4; 40. O’Brien, WG, 28-10 1/2; 41. Wall, WG, 28-9; 43. Colton Bodemann, WG, 28-7 3/4; 46. Snieder, WG, 28-5 1/2

Discus–8. Linke, MP, 109-6; 13. Kentfield, MP, 104-8; 16. Gasvoda, WG, 102-5; 33. Bodemann, WG, 87-3; 43. Rohr, WG, 79-3; 48. Willson, WG, 77-6

Go back to article