MIDDLE PARK WRESTLERS CLAIM TWO CHAMPIONSHIPS AT STEAMBOAT MEET | SkyHiNews.com

MIDDLE PARK WRESTLERS CLAIM TWO CHAMPIONSHIPS AT STEAMBOAT MEET

Saturday, Jan.25

Wrestling

Steamboat Springs Invitational

Team: 4. Middle Park

106: Lane Martindale (Soroco) won by major decision (9-0) over Henry Hoyhtya (MP); Blake Straub (MP) won by decision (12-9) over Henry Hoyhtya (MP).

106: Caleb Laisure (Eagle Valley) won by pin (0:50) over Blake Straub (MP); Blake Straub (MP) won by decision (12-9) over Henry Hoyhtya (MP); Colton Pasternak (Steamboat Springs) won by pin (0:12) over Blake Straub (MP).

Recommended Stories For You

126: Bryce Weimer (MP) won by major decision (8-0) over Colton Crawford (Steamboat Springs); Bryce Weimer (MP) won by pin (0:24) over Agustin Hernandez (Glenwood Springs); Tanner Guire (Hayden) won by major decision (11-0) over Bryce Weimer (MP); Colton Martindale (Soroco) won by decision (6-2) over Bryce Weimer (MP).

132: Tony Valdez (Eagle Valley) won by pin (2:25) over Ben Jacobs (MP); Ben Jacobs (MP) won by pin (4:41) over Michael Barton (Summit).

138: Hugh Campbell (MP) won by pin (1:21) over Ryan Barlow (Rangley); Hugh Campbell (MP) won by pin (1:59) over Juan Vigil (Glenwood Springs); Hugh Campbell (MP) won by decision (7-5) over T.J. Richard (North Park); CHAMPIONSHIP: Myles Wilson (Glenwood Springs) won by pin (3:08) over Hugh Campbell (MP).

152: Peter Eyers (MP) won by pin (0:28) over Chance Archuleta (Battle Mountain); Peter Eyers (MP) won by pin (0:45) over Dakota Arellano (Battle Mountain); Adam Visconti (MP) won by tech fall (17-1) over Peter Eyers (MP).

152: Adam Visconti (MP) won by pin (3:49) over Dakota Arellano (Battle Mountain); Adam Visconti (MP) won by pin (3:52) over Kyle Williams (Eagle Valley); Adam Visconti (MP) won by tech fall (17-1) over Peter Eyers (MP); Adam Visconti (MP) won by pin (3:48) over Christian Carson (Hayden); CHAMPIONSHIP: Adam Visconti (MP) won by pin (2:46) over Lucas Heinle (Rangley).

160: (Eagle Valley) won by pin (3:43) over Jesse Corder (MP); Ethan Allred (Rangley) won by pin (0:56) over Jesse Corder (MP); (Glenwood Springs) won by pin (2:51) over Jesse Corder (MP): Hector Aguirre (Battle Mountain) won by pin (1:57) over Jesse Corder (MP).

170: (Hayden) won by pin (1:10) over Victor Gardner (MP); Jack Cline (Summit) won by pin (3:48) over Victor Gardner (MP); Victor Gardner (MP) won by pin (3:58) over Anthony Romero (Battle Mountain).

182: (Moffat County) won by pin (0:50) over Patrick McGee (MP); Colton Shoemaker (North Park) won by decision (7-4) over Patrick McGee (MP); (Hayden) won by pin (1:47) over Patrick McGee (MP); (Moffat County) won by decision (11-9) over Patrick McGee (MP).

195: Luis Aguirre (Battle Mountain) won by pin (1:22) over Daniel Kamer (MP); Daniel Kamer (MP) won by pin (4:24) over Irvin Vazquez (Glenwood Springs).

285: Justin Halley (MP) won by pin (1:32) over Tucker Limberg (Steamboat Springs); Justin Halley (MP) won by pin (3:14) over Marcelino Sanchez (Glenwood Springs); Justin Halley (MP) won by pin (1:34) over Aaron Hernandez (Steamboat Springs); CHAMPIONSHIP: Justin Halley (MP) won by pin (1:43) over Devin Scanlon (Steamboat Springs).

Bryce Weimer 4th at 126; Hugh Campbell 2nd Place at 138; Adam Visconti champion at 152; Peter Eyers 4th at 152; Justin Halley Champion at 285

Go back to article