High School sports result April 7 | SkyHiNews.com
YOUR AD HERE »

High School sports result April 7

Saturday, April 7

Track

Eagle Valley Invitational, Gypsum



Girls

Team: 7. Middle Park, 30 points; 10. West Grand, 17



100–9. Abigail Jimenez, MP, 14.19; 24. Bailey Amundson, WG, 14.74; 39. Olivia Butrymovich, MP, 15.57; 47. Celeste Setliff, WG, 16.28; 48. Iris Melendez, WG, 16.34; 54. Kati Gregory, WG, 17.71

200–12. Jimenez, MP, 29.97; 24. Sierra Linke, MP, 30.95; 29. Laura Billington, WG, 31.56; 38. Kaitlyn Adams, WG, 32.96; 39. Butrymovich, MP, 33.10; 46. Krysten Garcia, WG, 35.12; 48. Setliff, WG, 35.77

400–22. Linke, MP, 1:10.50; 24. Billington, WG, 1:11.60

100 hurdles–2. Erica Lucas, WG, 17.70; 9. Chyenne Sims, WG, 18.80; 10. Billington, WG, 18.81; 11. Talise Hansen, MP, 18.94; 16. Kristina Ekren, WG, 20.17

300 hurdles–6. Hansen, MP, 53.09; 8. Lucas, WG, 54.20; 12. Sims, WG, 55.46; 17. Ekren, WG, 57.57; 24. Sarah Vance, WG, 1:03.05

4×100 relay–8. Middle Park (M. Clancy, Linke, Jimenez, Butrymovich), 57.32; 9. West Grand A (Sims, Reynolds, Amundson, Lucas), 1:02.06; 10. West Grand B (Stone, Gregory, Roller, Adams), 1:02.30

4×200 relay–6. Middle Park (M. Clancy, Hansen, Linke, Jimenez), 1:56.38; 7. West Grand A (Sims, Billington, Amundson, Lucas), 1:57.80; 11. West Grand B (Garcia, Cunico, Vance, Coleman), 2:10.10

800 medley relay–6. Middle Park (Mulligan, M. Clancy, Hansen, Bidrowski), 2:01.82; 11. West Grand (Melendez, Coleman, Roller, Setliff), 2:21.33

High jump–2. Katy Mulligan, MP, 5-1; 9. Ekren, WG, 4-7; 11. Amundson, WG, 4-5; 20. Kylie Bidrowski, MP, 4-1

Pole vault–1. Mulligan, MP, 10-9 (school record); 8. Madeline Clancy, MP, 7-7; 10. Krysten Garcia, WG, 6-7; 14. Anna Cunico, WG, 6-7; 17. Carly Reynolds, WG, 6-1

Long jump–21. Payton Coleman, WG, 12-4 3/4; 28. Bibiana Stubbs, WG, 11-8

Triple jump–12. Bidrowski, MP, 27-3 1/2; 15. Stubbs, WG, 22-6; 17. Sky LePage, WG, 22-2

Shot put–9. Adams, WG, 29-4 3/4; 21. Kira Stone, WG, 24-5 1/2; 23. Reynolds, WG, 23-8; 24. Shannon Roller, WG, 23-6 1/2; 32. Cunico, WG, 22-2; 35. Gregory, WG, 21-9 1/2; 39. Vance, WG, 20-5; 40. Melendez, WG, 20-3

Discus–5. Adams, WG, 90-10; 8. Reynolds, WG, 83-10; 16. Stone, WG, 70-7; 26. Roller, WG, 62-10; 33 (tie). Melendez, WG, LePage, WG, 57-7; 39. Gregory, WG, 53-0; 45. Stubbs, WG, 38-3

Boys

Team: 9. West Grand, 17 points; 10. Middle Park, 10

100–10. Travis Potts, MP, 11.92; 16. Henry Southway, MP, 12.21; 25. Coleman Springer, WG, 12.71; 33. Fernando Dominguez, WG, 13.14; 36. Steven Kentfield, MP, 13.17; 42. Max Wall, WG, 13.70; 45 (tie). Landon Snieder, WG, Kiley O’Brien, WG, 13.79; 49. Austin Faeth, WG, 14.24

200–30. Skyler Anderson, MP, 27.47; 42. Faeth, WG, 29.96

400–30. Kris Gregory, WG, 1:02.34; 39. Snieder, WG, 1:04.51; 42. Faeth, WG, 1:09.27

800–18. Steve Simmons, MP, 2:23.15; 30. Nehemiah Seltzer, WG, 2:26.60

1600–11. Gregory, WG, 5:10.56

110 hurdles–3. Travis Gore, WG, 16.46

4×100 relay–4. West Grand A (T. Gore, Gasvoda, C. Gore, Ritschard), 46.75; 8. Middle Park (Southway, Anderson, Kentfield, Potts), 47.98; 12. West Grand B (Davidson, Uren, Springer, Dominguez), 49.29

4×200 relay–7. West Grand A (T. Gore, Gasvoda, C. Gore, Ritschard), 1:38.13; 14. West Grand B (Uren, Guess, Seltzer, Springer), 1:43.66

4×400 relay–13. West Grand A (Gregory, Davidson, Guess, Seltzer), 4:06.48; 15. West Grand B (Snieder, Uren, Dominguez, Faeth), 4:30.31

High jump–10. Reno Davidson, WG, 5-7; 14. Will Guess, WG, 5-3

Pole vault–3. Anderson, MP, 11-7; 6. T. Gore, WG, 11-7; 9. C. Gore, WG, 10-7; 10. Nick Ritschard, WG, 9-1; 13. Luke Roderick, WG, 8-7; 16. Jeremiah Elliott, WG, 8-0; 17. O’Brien, WG, 8-0

Long jump–10. Southway, MP, 18-3 /12; 34. Dillon Willson, WG, 14-11 1/2; 40. Zach Johnson, WG, 14-1 1/2; 41. Elliott, WG, 14-1

Triple jump–8. Southway, MP, 37-9 1/4; 10. Davidson, WG, 37-3; 12. Ritschard, WG, 36-2; 31. Johnson, WG, 29-7 1/4

Shot put–10. Hunter Gasvoda, WG, 37-1 1/2; 20. Dylan Rohr, WG, 33-2 1/2; 33. Jace Linke, MP, 30-0 1/4; 34. Kentfield, MP, 29-10 3/4; 37. Willson, WG, 29-3 1/4; 40. O’Brien, WG, 28-10 1/2; 41. Wall, WG, 28-9; 43. Colton Bodemann, WG, 28-7 3/4; 46. Snieder, WG, 28-5 1/2

Discus–8. Linke, MP, 109-6; 13. Kentfield, MP, 104-8; 16. Gasvoda, WG, 102-5; 33. Bodemann, WG, 87-3; 43. Rohr, WG, 79-3; 48. Willson, WG, 77-6


Support Local Journalism

Support Local Journalism

The Sky-Hi News strives to deliver powerful stories that spark emotion and focus on the place we live.

Over the past year, contributions from readers like you helped to fund some of our most important reporting, including coverage of the East Troublesome Fire.

If you value local journalism, consider making a contribution to our newsroom in support of the work we do.

 

Start a dialogue, stay on topic and be civil.
If you don't follow the rules, your comment may be deleted.

User Legend: iconModerator iconTrusted User


Sports


See more