High School Sports Results, April 26-27 | SkyHiNews.com
YOUR AD HERE »

High School Sports Results, April 26-27

Friday, April 26

Baseball

Bennett 19, Middle Park 9

Girls Soccer

Frontier Academy 7, Middle Park 0

Saturday, April 27

Baseball

Middle Park 8, Arrupe Jesuit 3

Middle Park 7, Arrupe Jesuit 6

Girls Soccer

Middle Park 1, Clear Creek 0

Track

Joe Shields Invitational, Kremmling

Girls

100–2. Talise Hansen, MP, 13.68; 17. Delanie Markle, MP, 15.39; 18. Payton Coleman, WG, 15.55; 20. Samantha Fichter, MP, 15.68; 21. Hannah Murrey, WG, 15.76; 23. Iris Melendez, WG, 15.86; 30. Sky LePage, WG, 16.38; 31. Maggie Jimenez, WG, 16.39; 32. Rebecca Dillon, WG, 16.40; 35. Bibiana Stubbs, WG, 16.63; 36. Lexi Steele, WG, 16.85; 37. Caitlyn Miller, WG, 17.23

200–13. Sierra Linke, MP, 31.04; 15. Megan Setliff, WG, 32.04; 20. Melendez, WG, 32.80; 21. Coleman, WG, 33.08; 22. Murrey, WG, 33.15; 25. Jimenez, WG, 35.05

400–4. Linke, MP, 1:08.70; 6. Madison Milstead, MP, 1:11.35; 10. Dillon, WG, 1:21.46

800–2. Abrah Masterson, MP, 2:35.85

1600–1. Masterson, MP, 5:51.78

100 hurdles–4. Hansen, MP, 18.77; 5. Kristina Ekren, WG, 19.44; 11. Anna Cunico, WG, 20.69; 15. Charlee Manguso, WG, 21.98

300 hurdles–2. Hansen, MP, 54.63

4×100 relay–3. West Grand A (Reynolds, Roller, Ekren, Lucas), 56.96l 4. Middle Park A, 57.09; 6. Middle Park B, 58.79; 7. West Grand B (Jimenez, Setliff, Manguso, Cunico), 1:00.33

4×200 relay–2. Middle Park (Allen, E. Linke, Markle, Weimer), 2:02.11; 5. West Grand (Setliff, Manguso, Cunico, Lucas), 2:11.48

4×800 relay–3. Middle Park, 11:05.62

800 medley relay–1. Middle Park, 2:01.38; 3. West Grand (Reynolds, Roller, Setliff, Lucas), 2:12.23

High jump–1. Ekren, WG, 4-10; 2. Ellis Linke, MP, 4-10; 7. Mad. Milstead, MP, 4-6; 9. Sky LePage, WG, 4-4; 12. Kylie Bidrowski, MP, 4-0

Pole vault–6. Ekren, WG, 7-2; 6. Olivia Butrymovich, MP, 7-2; 9. Erica Lucas, WG, 7-1; 10. Cunico, WG, 7-0; 12. Miller, WG, 6-2

Long jump–1. Kelly Allen, MP, 15-6.25; 6. Murrey, WG, 12-9.5; 9. Coleman, WG, 12-3.25; 11. Jimenez, WG, 11-2.75; 12. Stubbs, WG, 11-2.25; 13. LePage, WG, 10-7.75

Triple jump–1. Allen, MP, 33-1.75; 7. Bidrowski, MP, 27-5.75; 9. Stubbs, WG, 26-2.25; 10. Manguso, WG, 24-9.25

Shot put–1. Reilly Weimer, MP, 30-4; 8. Sarah Vance, WG, 24-11; 9. Shannon Roller, WG, 24-8.25; 12. Reynolds, WG, 22-10.5; 12. Kati Gregory, WG, 22-10.5; 14. Miller, WG, 22-9.5; 17. Fichter, MP, 21-5; 18. Melendez, WG, 20-9.5

Discus–2. Reynolds, WG, 92-8; 6. Weimer, MP, 85-1; 8. Roller, WG, 73-2; 9. Vance, WG, 69-11; 13. Gregory, WG, 61-1; 14. Melendez, WG, 60-4; 15. Fichter, MP, 58-4; 18. LePage, WG, 53-2; 19. Miller, WG, 53-1; 22. Steele, WG, 48-11; 23. Murrey, WG, 47-9

Boys

100–5. Kellen Lutz, MP, 11.94; 18. Saul Chavira, MP, 12.71; 30. Jesse Corder, MP, 13.31; 31. Aron Melendez, WG, 13.51

200–6. Garrett Whitford, MP, 24.98; 13. Rodrigo Cuevas, WG, 26.52; 23. Zach Johnson, WG, 27.97; 25. Scott Smith, WG, 28.25; 28. Alex Jimenez, MP, 29.57

400–17. Chavira, MP, 1:02.26; 23. Jimenez, MP, 1:07.38

800–2. Cody Volt, WG, 2:20.45; 3. Steve Simmons, MP, 2:22.63; 13. Mitch Cunico, WG, 2:47.50; 14. Alex Law, MP, 2:47.64

1600–26. Mark Simmons, MP, 6:11.10

110 hurdles–3. Nick Ritschard, WG, 17.14; 4. Ivan Mendoza, WG, 18.05

4×100 relay–1. West Grand A (Mendoza, Davidson, Gore, Ritschard), 47.59; 9. West Grand B, 51.32; 10. Middle Park, 51.40

4×200 relay–1. Middle Park, 1:36.58; 2. West Grand (Guess, Davidson, Gore, Ritschard), 1:38.16

4×400 relay–6. West Grand (Volt, Cuevas, Mendoza, Guess), 4:20.32

4×800 relay–5. Middle Park, 10:32.40

High jump–2. Reno Davidson, WG, 5-10; 5. Aziz Hanna, MP, 5-8; 6. Will Guess, WG, 5-8; 10. Mendoza, WG, 5-4

Pole vault–2. Casey Gore, WG, 12-2; 3. Nick Ritschard, WG, 11-8; 4. Lutz, MP, 10-8; 5. Davidson, WG, 10-6; 7. Jeremiah Elliott, WG, 9-8; 7. Steve Simmons, MP, 9-8; 10. Kiley O’Brien, WG, 9-6; 13. Cunioco, WG, 8-6; 17. Al. Law, MP, 8-0; 22. M. Simmons, MP, 7-0; 23. Andre Law, MP, 6-6

Long jump–4. Gore, WG, 18-4.5; 5. Lutz, MP, 18-1; 11. Chavira, MP, 15-11; 17. Dillon Willson, WG, 15-2; 18. Johnson, WG, 15-1.5; 26. An. Law, MP, 12-11.25; 29. M. Simmons, MP, 11-7.5

Triple jump–5. Elliott, WG, 35-10.5; 11. Johnson, WG, 32-10.25; 13. An. Law, MP, 29-2.25; 15. M. Simmons, MP, 26-3.75

Shot put–5. Noah Daniel, MP, 35-11; 6. Henry Southway, MP, 35-4.5; 14. Willson, WG, 32-4.5; 17. Cuevas, WG, 31-3.5; 21. Colton Bodemann, WG, 29-5.5; 24. Scott Smith, WG, 28-9.25; 29. Bryce Weimer, MP, 26-8.75; 34. Brock Soderberg, WG, 25-6.5

Discus–4. Willson, WG, 103-11; 5. Daniel, MP, 99-1; 9. Bodemann, WG, 92-11; 21. Melendez, WG, 84-6; 29. Weimer, MP, 71-6; 33. Soderberg, WG, 64-8

Monday, April 29

Baseball

Middle Park 13, Bruce Randolph 1

Girls Soccer

Middle Park 2, Jefferson 0


Support Local Journalism

Support Local Journalism

Readers around Grand County make the Sky-Hi News' work possible. Your financial contribution supports our efforts to deliver quality, locally relevant journalism.

Now more than ever, your support is critical to help us keep our community informed about the evolving coronavirus pandemic and the impact it is having locally. Every contribution, however large or small, will make a difference.

Each donation will be used exclusively for the development and creation of increased news coverage.

For tax deductible donations, click here.
 

Start a dialogue, stay on topic and be civil.
If you don't follow the rules, your comment may be deleted.

User Legend: iconModerator iconTrusted User