High School Sports Results Jan. 19 to Jan. 21 | SkyHiNews.com

High School Sports Results Jan. 19 to Jan. 21

Grand County CO Colorado

Thursday, Jan. 19

Girls Basketball

Middle Park 59, Sheridan 51

Boys Basketball

Sheridan 62, Middle Park 54

Friday, Jan. 20

Girls Basketball

Rangely 59, West Grand 46

Boys Basketball

West Grand 38, Rangely 33

Alpine Skiing

Eldora giant slalom, Nederland

Girls

Team: 6. Middle Park, 130 points

Individual: 12. Marina Koepke, MP, 1:57.08; 29. Lauren Rimmer, MP, 2:03.96; 33. Rebecca Bolen, MP, 2:05.86; 40. Sabina Ligas, MP, 2:09.18; 42. Kelsey Fagan, MP, 2:09.45; 63. Lexi Sutcliffe, MP, 2:23.01; 76. Lydia Anderson, MP, 2:35.49; 77. Carly Frick, MP, 2:35.58

Boys

Team: 12. Middle Park, 29 points

Individual: 81. Aaron Barker, MP, 2:52.70

Saturday, Jan. 21

Girls Basketball

Middle Park 47, The Academy 35

Soroco 42, West Grand 40

Boys Basketball

The Academy 56, Middle Park 54

West Grand 52, Soroco 51

Nordic Skiing

Snow Mountain Ranch

3km Classic

Girls

Team: 4. Middle Park, 141 points

Individual: 13. Seraphina Smith, MP, 11:55.2; 14. Linnea Zink, MP, 12:01.4; 24. Jenna Curran, MP, 12:49.2; 26. Amelia Clancy, MP, 12:51.2; 47. Elly Zietz, MP, 14:13.4; 57. Kaylene Loo, MP, 14:43.7; 59. Sydney Markle, MP, 14:55.6; 60. Sophie Larson, MP, 14:56.7; 75. Carly Frick, MP,17:23.1

Boys

Team: 4. Middle Park, 139 points

Individual: 17. Taber Miyauchi, MP, 10:34.8; 23. Steve Simmons, MP, 10:51.0; 28. Colby Zink, MP, 11:06.9; 39. Daniel Kopp, MP, 11:30.2; 47. Cole Conger, MP, 11:49.8; 48. Marcus Curran, MP, 11:53.4; 67. Kip Dearduff, MP, 12:56.2; 68. Scott Crawford, MP, 13:14.9; 69. Joe Rupp, MP, 13:18.1; 72. Remi Olsson, MP, 13:28.8; 77. Chris Ciccarelli, MP, 13:40.8; 83. Jason Tarr, MP, 15:02.5

3.5km Skate

Girls

Team: 7. Middle Park, 127 points

Individual: 13. Seraphina Smith, MP, 15:15.0; 29. Linnea Zink, MP, 16:16.2; 34. Elly Zietz, MP, 16:53.6; 58. Amelia Clancy, MP, 19:10.7; 61. Jenna Curran, MP, 19:38.0; 62. Kaylene Loo, MP, 19:40.4; 74. Sydney Markle, MP, 21:52.6; 77. Carly Frick, MP, 22:32.7; 79. Sophie Larson, MP, 22:51.4

Boys

Team: 4. Middle Park, 139 points

Individual: 17. Taber Miyauchi, MP, 13:16.5; 20. Steve Simmons, MP, 13:25.9; 31. Joe Rupp, MP, 14:01.8; 51. Daniel Kopp, MP, 15:44.0; 53. Cole Conger, MP, 15:54.7; 58. Scott Crawford, MP, 16:13.5; 65. Kip Dearduff, MP, 16:38.1; 69. Chris Ciccarelli, MP, 17:09.5; 77. Jason Tarr, MP, 18:20.079. Marcus Curran, MP, 18:43.2; 81. Colby Zink, MP, 19:17.8; 88 Remi Olsson, MP, 25:48.8

Wrestling

Lake County Invitational, Leadville

120-Adam Visconti, Middle Park, 1st place

126-Austin Faeth, West Grand, 4th place

132-Hugh Campbell, Middle Park, 1st place

138-Simeon Anderson, Middle Park, 2nd place

160-Nick Brynoff, Middle Park, 2nd place

170-Connor Jennings, Middle Park, 4th place

182-Daniel Arellano, Middle Park, 4th place

Hwt-Justin Halley, Middle Park, 4th place


Start a dialogue, stay on topic and be civil.
If you don't follow the rules, your comment may be deleted.