MIDDLE PARK WRESTLERS CLAIM TWO CHAMPIONSHIPS AT STEAMBOAT MEET | SkyHiNews.com
YOUR AD HERE »

MIDDLE PARK WRESTLERS CLAIM TWO CHAMPIONSHIPS AT STEAMBOAT MEET

Saturday, Jan.25

Wrestling

Steamboat Springs Invitational

Team: 4. Middle Park

Support Local Journalism

106: Lane Martindale (Soroco) won by major decision (9-0) over Henry Hoyhtya (MP); Blake Straub (MP) won by decision (12-9) over Henry Hoyhtya (MP).

106: Caleb Laisure (Eagle Valley) won by pin (0:50) over Blake Straub (MP); Blake Straub (MP) won by decision (12-9) over Henry Hoyhtya (MP); Colton Pasternak (Steamboat Springs) won by pin (0:12) over Blake Straub (MP).

126: Bryce Weimer (MP) won by major decision (8-0) over Colton Crawford (Steamboat Springs); Bryce Weimer (MP) won by pin (0:24) over Agustin Hernandez (Glenwood Springs); Tanner Guire (Hayden) won by major decision (11-0) over Bryce Weimer (MP); Colton Martindale (Soroco) won by decision (6-2) over Bryce Weimer (MP).

132: Tony Valdez (Eagle Valley) won by pin (2:25) over Ben Jacobs (MP); Ben Jacobs (MP) won by pin (4:41) over Michael Barton (Summit).

138: Hugh Campbell (MP) won by pin (1:21) over Ryan Barlow (Rangley); Hugh Campbell (MP) won by pin (1:59) over Juan Vigil (Glenwood Springs); Hugh Campbell (MP) won by decision (7-5) over T.J. Richard (North Park); CHAMPIONSHIP: Myles Wilson (Glenwood Springs) won by pin (3:08) over Hugh Campbell (MP).

152: Peter Eyers (MP) won by pin (0:28) over Chance Archuleta (Battle Mountain); Peter Eyers (MP) won by pin (0:45) over Dakota Arellano (Battle Mountain); Adam Visconti (MP) won by tech fall (17-1) over Peter Eyers (MP).

152: Adam Visconti (MP) won by pin (3:49) over Dakota Arellano (Battle Mountain); Adam Visconti (MP) won by pin (3:52) over Kyle Williams (Eagle Valley); Adam Visconti (MP) won by tech fall (17-1) over Peter Eyers (MP); Adam Visconti (MP) won by pin (3:48) over Christian Carson (Hayden); CHAMPIONSHIP: Adam Visconti (MP) won by pin (2:46) over Lucas Heinle (Rangley).

160: (Eagle Valley) won by pin (3:43) over Jesse Corder (MP); Ethan Allred (Rangley) won by pin (0:56) over Jesse Corder (MP); (Glenwood Springs) won by pin (2:51) over Jesse Corder (MP): Hector Aguirre (Battle Mountain) won by pin (1:57) over Jesse Corder (MP).

170: (Hayden) won by pin (1:10) over Victor Gardner (MP); Jack Cline (Summit) won by pin (3:48) over Victor Gardner (MP); Victor Gardner (MP) won by pin (3:58) over Anthony Romero (Battle Mountain).

182: (Moffat County) won by pin (0:50) over Patrick McGee (MP); Colton Shoemaker (North Park) won by decision (7-4) over Patrick McGee (MP); (Hayden) won by pin (1:47) over Patrick McGee (MP); (Moffat County) won by decision (11-9) over Patrick McGee (MP).

195: Luis Aguirre (Battle Mountain) won by pin (1:22) over Daniel Kamer (MP); Daniel Kamer (MP) won by pin (4:24) over Irvin Vazquez (Glenwood Springs).

285: Justin Halley (MP) won by pin (1:32) over Tucker Limberg (Steamboat Springs); Justin Halley (MP) won by pin (3:14) over Marcelino Sanchez (Glenwood Springs); Justin Halley (MP) won by pin (1:34) over Aaron Hernandez (Steamboat Springs); CHAMPIONSHIP: Justin Halley (MP) won by pin (1:43) over Devin Scanlon (Steamboat Springs).

Bryce Weimer 4th at 126; Hugh Campbell 2nd Place at 138; Adam Visconti champion at 152; Peter Eyers 4th at 152; Justin Halley Champion at 285


Support Local Journalism

Readers around Grand County make the Sky-Hi News' work possible. Your financial contribution supports our efforts to deliver quality, locally relevant journalism.

Now more than ever, your support is critical to help us keep our community informed about the evolving coronavirus pandemic and the impact it is having locally. Every contribution, however large or small, will make a difference.

Each donation will be used exclusively for the development and creation of increased news coverage.

For tax deductible donations, click here.
 


Start a dialogue, stay on topic and be civil.
If you don't follow the rules, your comment may be deleted.

User Legend: iconModerator iconTrusted User